Detail

Mrazy autobateriím neprospívají

Mrazy autobateriím neprospívají

Mrazy rozhodně autobateriím neprospívají. Jak tedy o ně správně pečovat, abyste se nemuseli strachovat, zda ráno vaše auto ještě nastartujete?

3. listopad 2015: Odpolední Radiožurnál s Petrem Králem

– Baterie je v zimním období častým důvodem problému s autem.

 

Životnost autobaterie bývá 3 až 5 let. I když jsou v dnešní době baterie převážně bezúdržbové, určitou péči přesto potřebují. Minimálně je dobré zkontrolovat dotažení kabelů a čistotu kontaktů na baterii. V případě potřeby kontakty očistíme (lehce obrousíme) brusným papírem a kontakty následně znovu zakonzervujeme speciálním sprejem na kontakty autobaterií.

Běžný řidič většinou doma nedisponuje profesionálním zátěžovým testerem autobaterií, aby mohl správně posoudit stav nabití a kapacitu baterie. Nové typy autobaterií však mají alespoň orientační ukazatel stavu. Je to takové “kukátko“ do nitra baterie, kde podle zbarvení poznáte, zda je baterie v pořádku (zelená barva), zda potřebuje dobít (černá barva) nebo rovnou vyměnit (bílá barva). U starší baterie, která toto „kukátko“ nemá, je dobré změřit alespoň napětí pomocí voltmetru (bohatě k tomu stačí i ty nejlevnější voltmetry, které jsou k dostání např. v hobby marketech).

Pokud nejste technicky zdatní, je nejlepší využít některou z prohlídek vozu před zimou, kdy vám auto v servisu kompletně zkontrolují. Lepší autoservisy tyto služby svým zákazníkům již pravidelně nabízejí.

 

Máte-li v autě baterii již dlouho a už při běžných teplotách máte problémy se startováním, je lepší ji vyměnit. Baterky pravidelně zrazují ráno po mrazivých nocích. Proto je dobré mít pro tyto případy po ruce startovací kabely a využít k nahození motoru jiné auto, které problémy s baterkou nemá. Další možností je baterku vyndat, dát do tepla a postupně ji dobít. Pokud by vás nefunkční akumulátor zradil po cestě, je možné ho koupit např. na čerpacích stanicích. Ovšem výměna nemusí být vždy jednoduchá, proto je v některých případech lepší zavolat asistenční službu.

Věděli jste že, při každém startování motoru se baterie zpětně dobije na stejnou hodnotu teprve až po cca 15 minutách?

Pokud tedy se svým vozem pouze popojíždíte a neustále startujete anebo jezdíte naopak minimálně, pak nezapomínejte baterií také pravidelně připojit k nabíječce pro plné dobití, ona se vám za to odvděčí spolehlivostí a delší životností. 

zdroj: ACC, Radiožurnál