Detail

KONTROLUJTE SBÍHAVOST KOL

KONTROLUJTE SBÍHAVOST KOL

Ojeté pneumatiky vás varují, že něco není v pořádku. 

Několik set korun a několik desítek minut vašeho času, to je to, co musíte „obětovat“, abyste zjistili, že máte správné nastavení sbíhavosti kol (geometrie), a tudíž má vůz dobré jízdní vlastnosti a zároveň se enormně nesjíždějí pneumatiky. 

Pro běžného motoristu, který se nezajímá o technickou stránku věci, mohou být pojmy jako přední zavěšení kol McPherson nebo zadní víceprvkové, či s vlečným ramenem, zkrutnou tyčí… trochu záhadně znějící. Nicméně rozmanitost a péče, kterou automobilky věnují tomu, aby právě zavěšení kol odladily na jedničku, svědčí o významu, jaký tato část pro automobil má.

Jinými slovy, jestliže to, co automobilka složitě ladí, nefunguje jak má, přináší to nemalé komplikace majiteli automobilu. Proto je tak důležitá údržba a kontrola. A jsme u našeho tématu – kontroly sbíhavosti kol.

Oč jde? Pod pojmem sbíhavost rozumíme symetrické úhly, které svírají podélné osy kol k podélné ose vozu v jeho klidovém stavu. Na jízdní vlastnosti vozu má vliv především nastavení sbíhavosti předních kol. Ovšem i nevhodně nastavená geometrie kol zadních způsobuje asymetrické opotřebení pneumatik, které může vést až k nutnosti je předčasně vyměnit.

A jak ke změně geometrie kol může dojít? Naše silnice jsou doslova plné děr a právě ty mohou způsobit nechtěné poškození. Pokud je větší, projeví se velmi záhy především tím, že vůz má tendenci „táhnout“ ke straně.

Ovšem menší poškození téměř nepostřehneme, přitom pro nepravidelné sjíždění pneumatik má zásadní vliv. Na vnější nebo vnitřní straně více sjeté pneumatiky ukazují právě na tuto vadu. Ovšem to už je v zásadě pozdě, protože takový plášť již nedokáže stoprocentně plnit kladené požadavky.

Proto se vracíme opět na začátek, tedy k tomu, jak důležitá je kontrola sbíhavosti kol. Měli bychom si ji nechat udělat pokaždé, když necháváme vyměňovat letní pneumatiky za zimní a opačně. Používají se k tomu laserové přístroje, které snímají skutečnou sbíhavost kol vozidla a porovnávají je s údaji předepsanými výrobcem. Pokud je třeba, technik sbíhavost nastaví podle stanovených údajů.

Výsledkem je jisté a přesné řízení a samozřejmě také ochrana před nepravidelným a nadměrným sjížděním pneumatik. To vše za pár desítek minut vašeho času rozhodně stojí.   

Zdroj: ÚAMK