Detail

Velký test dětských autosedaček 2015

Velký test dětských autosedaček 2015

Také v roce 2015 ÚAMK spolu se svými evropskými partnery - z nichž nejznámější jsou německý ADAC, švýcarský TCS a rakouský ÖAMTC -testoval dětské autosedačky (konají se vždy jarní a podzimní zkoušky). Do testu bylo vybráno 27 modelů.Jedna třetina z testovaných výrobků propadla (dostalo známku 4 a 5).Celkem18 modelů obdrželo známku 2 nebo 3. Žádný výrobek nebyl výborný, nedosáhl na „jedničku“.

 Výsledky testu

Testovali jsme vybrané vzorky na bezpečnost, snadnou obsluhu, ergonomii, obsah škodlivin, čištění potahů a zpracování produktu. Do testu bezpečnosti je již tradičně zařazován čelní náraz v 64 km/h a boční náraz v 50 km/h. U sedačky Hauck Varioguard (do 18 kg) došlo při čelním nárazu k devastaci zadní části základny, takže figurína vypadla ze sedačky směrem pod sedadlo. To by vedlo k devastujícím zraněním v oblasti horní části těla dítěte. Proto tato sedačka zcela pohořela. Z hlediska bezpečnosti na tom nebyla nejlépe ani sedačka Cam Gara 0.1 (do 18 kg), která si odnesla jen 24 % za ochranu dítěte.

 

Vysoký podíl škodlivých látek

Tragédie! Dokonce 6 výrobků mělo vysoký obsah škodlivých látek (Simple Parenting Doona, Simple Parenting Doona & Isofi x Base, Baby Relax Baladin, Apramo Ostara, Apramo Hestia, Casualplay Sono Fix). Tato sedadla mají vysoký obsah různých složek PAU (polycyklické aromatické uhlovodíky), také insekticidů nebo stabilizátorů. Tyto produkty důrazně nedoporučujeme nakupovat, mohou poškodit zdraví dítěte.

 

Zpětné namontování (0-13 kg)

Téměř polovina všech testovaných dětských sedaček (kategorie 0 - 13 kg) může být zpětně namontována do auta. Zejména při čelním nárazu nabízí většina výrobků dokonalou ochranu dítěte. V této pozici je sezení zvláště u malých dětí citlivé na krk, ale sedačky to zohledňují a nabízejí dobrou ochranu. Proto autokluby doporučují sedačku používat pro dítě tak dlouho, jak je to s ohledem na vzrůst a hmotnost dítěte možné. Tedy dokud dítě nevyroste ze sedačky nebo dítě nebude vážit více jak 13 kg, což zhruba odpovídá věku 18 měsíců.

 

Online nákupy

Při nakupování online, je třeba upozornit na fakt, že zpravidla nemůže být zajištěno správné poradenství při nákupu vhodné autosedačky. Dětské sedačky jsou totiž produkty, které přímo souvisejí s bezpečností, optimální ochranou dítěte a účinek tak závisí na ideální souhře sedačky, dítěte a vozidla. Proto ÚAMK doporučuje osobní konzultaci před samotným nákupem a nezávaznou instalaci sedačky ve vlastním vozidle. Tak například zákazník zjistí, zda není pás vozidla příliš krátký, sedadlo bude správně držet ve vozidle a produkt pak může poskytnout odpovídající bezpečnost a splnit všechny bezpečnostní předpisy.

 

Rady ÚAMK

ÚAMK rodičům radí, aby při koupi dětské autosedačky vzali s sebou do obchodu dítě, přijeli svým vozem, v němž se bude sedačka umisťována. Před použitím nové sedačky je vhodné prostudovat její návod, jinak hrozí, že nebude řádně upevněná a dítě správně neochrání.

 

Jednotlivé výsledky dětských autosedaček

zdroj: ÚAMK